Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant w czasie wolnym zatrzymał nietrzeźwego kierującego

Policjant zgierskiej komendy w dniu wolnym zatrzymał 60-letniego kierującego, który miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Może usłyszeć zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

07 marca 2017r. kilka minut po 17.00 funkcjonariusz Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii jechał z kolegą swoim samochodem ul. Kolejową w Zgierzu. Przed nim jechał samochód renault. Już od samego początku zachowanie kierującego tym samochodem wzbudziło podejrzenie policjanta. Nie dość, że nie miał włączonych świateł mijania, to na dodatek jechał całą szerokością drogi. Gdy zobaczył, że kierujący ma problem z ruszeniem z drogi podporządkowanej, postanowił za nim pojechać. Po przejechaniu kilkunastu metrów kierujący renault chciał skręcić w prawo, jednak zahaczył o krawężnik i się zatrzymał. Funkcjonariusz wykorzystał tą sytuację i od razu zajechał mu drogę, aby ten nie mógł odjechać. Natychmiast podszedł do renault, w którym oprócz kierowcy była jeszcze pasażerka. Policjant wyczuł zapach alkoholu od 60-letniego Zgierzanina i wezwał na miejsce patrol policji. Gdy mundurowi przebadali mężczyznę potwierdziły się przypuszczenia funkcjonariusza – kierujący miał 2,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Może usłyszeć zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy jakie mogą być konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu  alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej  urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub  stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy  art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości  do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia  na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

Powrót na górę strony