Informacje

Oszustwa wobec osób starszych - policjanci apelują o ostrożność!

Scenariusz takich oszustw jest zazwyczaj podobny. Ktoś puka do drzwi mieszkania i podaje się za pracownika wodociągów, administracji, kominiarzy lub pielęgniarki czy pracowników socjalnych. Sprawcy po wejściu do mieszkania odwracają uwagę jego mieszkańców i między czasie kradną ich dobytek. Policjanci apelują: UWAŻAJMY KOGO WPUSZCZAMY DO DOMU!

Często sprawcy takich przestępstw działają w małych grupach. Jedna osoba odwraca uwagę mieszkańca, np. koniecznością sprawdzenia instalacji elektrycznej, a w tym samym czasie druga osoba niezauważenie plądruje mieszkanie i kradnie dobytek – najczęściej pieniądze i biżuterię. Często pokrzywdzeni orientują się, że zostali oszukani dopiero po kilku dniach.

Policjanci apelują o zachowanie najwyższych środków ostrożności. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc ustrzec się przed takimi oszustami:

- nie trzymajmy w domu dużych kwot pieniędzy,

- KONIECZNIE sprawdźmy identyfikator/legitymacje tej osoby (każdy przedstawiciel instytucji powinien posiadać taki dokument),

- zanim wpuścimy kogoś do domu zadzwońmy do instytucji, na którą się powołuje
i potwierdźmy czy rzeczywiście kogoś wysyłali do Nas,

- gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji osób poprośmy o pomoc kogoś komu ufamy. Może być to sąsiadka lub członek rodziny – zawsze możemy się umówić na wizytację na inny dzień lub inną godzinę, gdy nie będziemy sami w domu.

- gdy nie mamy się do kogo zwrócić o pomoc zawsze można zadzwonić na Policję.