Policja ostrzega - SENIORZE nie daj sie oszukać! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu

Informacje

Policja ostrzega - SENIORZE nie daj sie oszukać!

Samotność, obietnica pomocy, obawa, niepewność i strach społeczeństwa jest wykorzystywane przez sprawców przestępstw, których ofiarą najczęściej padają osoby starsze ufne i życzliwe. Oszustwa pod legendą "na policjanta, na wnuczka, na pracownika administracji czy aktualnie na bon turystyczny" nadal się zdarzają. Przestępcy wykorzystując obecną sytuację chcą m. in. wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, rozsyłając w sieci fałszywe informacje, czyli fake newsy.

POLICJA OSTRZEGA

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się dużo  nieprawdziwych informacji jest to próba wprowadzenia odbiorców tych informacji w błąd co pozwoli na dokonanioe oszustw.

Metody działania sprawców są bardzo zróżnicowane. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozsądku oraz przestrzegają przed oszustami.

Policjanci ostrzegają

Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe. Podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji prowadzących działania operacyjne, zmierzające do zatrzymania grupy przestępczej, zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby starsze lub samotne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone. Działania te przenoszą sie również do sieci gdzie roi się od okazji cenowych, a jest to ni mniej ni więcej sposób na oszustwo internetowe tu ofiarami bywają osoby ceniące sobie czas i niechęć robienia zakupów w tradycyjnych sklepach.

Policjanci apelują:

Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!

Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!

Nie ufaj nieznanym rozmówcom!

Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!

 

PAMIĘTAJ !!!

Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!

Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!

Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

NIGDY pod żadnym pozorem nie przekazuj swoich oszczędności, kosztowności i wartościowych przedmiotów osobom obcym, podającym się za krewnego, policjantów czy urzędników, albo pracowników szpitala.

W razie jakich kolwiek podejrzeń o nieuczciwości rozmuwcy należy przerwać rozmowę i skontaktować się z jednostką policji.