Informacje

Policjant z Aleksandrowa Łódzkiego wyróżniony w konkursie „Policjant który mi pomógł”

Spośród kandydatów z całego kraju tylko 5 osób zostaje wyróżnionych przez specjalnie powołaną kapitułę. W tym roku w gronie laureatów znalazł się mł. asp. Tomasz Staszewski – dzielnicowy Komisariatu Policji w Aleksandrowie Łódzkim, który wraz z Komendantem KPP w Zgierzu insp. Wojciechem Włodarczykiem z rąk Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka odebrali wyróżnienie i gratulacje.

Konkurs „Policjant, który mi pomógł” trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Od tego czasu odbyło się już 13 edycji, podczas których wyłoniono laureatów zasługujących – w ocenie społeczeństwa - na szczególne wyróżnienie. Byli to funkcjonariusze reprezentujący zarówno służbę prewencyjną  jak i kryminalną. Zgłoszeń policjantów do konkursu dokonywały osoby indywidualne, jak również organizacje i instytucje. Z każdego ze zgłoszeń płynęło społeczne uznanie dla działań podejmowanych na rzecz pomocy osobom krzywdzonym. Natomiast z ich treści wynika, że społeczeństwo dostrzega coraz większy profesjonalizm policjantów, którzy realizują działania pomocowe w ramach procedury „Niebieskie Karty”.

Przypomnijmy:

Mł. asp. Tomasz Staszewski, który od 2 lat jest dzielnicowym Komisariatu Policji w Aleksandrowie Łódzkim został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Jest to szczególne i wyjątkowe wyróżnienie, gdyż spośród funkcjonariuszy całego kraju tylko 5 zostaje laureatami konkursu. Największym wyróżnieniem jest jednak to, że jego kandydaturę do konkursu wnieśli sami mieszkańcy rejonu, w którym pełni służbę.

Mł. asp. Tomasz Staszewski służbę w Policji rozpoczął w 2004r. w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku, a następnie w Komisariacie Policji w Przedborzu. Od 2017 pełni służbę w Komisariacie Policji w Aleksandrowie Łódzkim, początkowo w Ogniwie Patrolowym, a od maja 2018 r. jest dzielnicowym.

W codziennej pracy Tomek dał się poznać policjantom jako uśmiechnięty i pozytywny, który zawsze służy pomocą, na którego zawsze można liczyć. Dobro mieszkańców oraz swoich podopiecznych stawia ponad swoje, często poświęcając się pracy w swoim czasie wolnym. Nigdy nie odmawia pomocy potrzebującym i ma w sobie wiele empatii i zrozumienia.

Jest powszechnienie znany mieszkańcom Aleksandrowa Łódzkiego, gdyż często można go spotkać na ulicach miasta spacerującego z Aleksem – psem adoptowanym ze schroniska przez aleksandrowskich policjantów w zeszłym roku. Dla niego to nie tylko spacer, ale świetna okazja aby pobyć wśród mieszkańców, poznać ich i porozmawiać o codziennych problemach. Z każdym porozmawia, każdego wysłucha – to dzięki temu cieszy się ogromnym poważaniem wśród mieszkańców okolicy.

Opinie kolegów znajdują odzwierciedlenie w nadesłanych zgłoszeniach konkursowych. W jednym z nich policjant jest nazywany „błękitnym pomagaczem”. W innym pochodzącym bezpośrednio od podopiecznego czytamy „To była jedyna osoba, z którą mogłem szczerze porozmawiać o tym co przeżywam i która mnie przez cały czas wspierała i była przy mnie. Nawet po zakończeniu Niebieskiej Karty, zawsze mogę do niego zadzwonić i poprosić o rozmowę. Pan Tomek to ,,Policjant , który mi pomógł”.

Tomek początkowo nie mógł uwierzyć, że to właśnie on został laureatem tego konkursu. Sam o sobie mówi raczej skromnie i nie lubi skupiać uwagi wokół swojej osoby. Jest prawdziwym pasjonatem swojej pracy, najważniejszy dla niego jest kontakt z ludźmi i to że może z nimi rozmawiać. Dla niego to właśnie rozmowa i wysłuchanie drugiego człowieka są podstawą w pracy dzielnicowego.

Zawód policjanta interesował go od zawsze. Był przekonany, że pracując w mundurze nie ma czasu na monotonię, że codziennie będzie mierzył się z nowymi problemami. I się nie zawiódł. Dzielnicowy podkreśla, że to jest właśnie drugi czynnik który uwielbia w swojej codziennej służbie (poza możliwością rozmów z mieszkańcami) – to że każdego dnia mierzy się z innymi sytuacjami, doświadcza czegoś nowego. Pomimo 16-letniego stażu w Policji służba ciągle go zaskakuje.

Istotą konkursu jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, a ponadto zaangażowani są w budowanie lokalnego systemu pomocowego w omawianym obszarze.

Jeszcze raz wielkie gratulacje i niech postawa Tomka będzie wzorem do naśladowania dla nas wszystkich, dziękujemy Ci Tomku za kawał wspaniałej służby.