Informacje

Bezpieczeństwo w świecie wirtualnym

Cyberzagrożenia to najogólniej rzecz biorąc - „zagrożenia stworzone przez nowoczesne technologie cyfrowe”, które nie są zjawiskiem nowym. Działania cyberprzestępców są bardzo skuteczne, a świadomość polskiego społeczeństwa w tym temacie jest bardzo mała. Zgierscy policjanci wychodząc na przeciw problemom przeprowadzają spotkania uświadamiające społeczeństwo jak ważny jest umiar i zdrowy rozsądek połączony z czujnością.

Uzależnienie od załatwiania wielu spraw za pomocą smartfona czy komputera bez możliwości alternatywnego czyli tradycyjnego działania, to zdecydowanie podstawowy problem.

Bez kart płatniczych nie jesteśmy w stanie skorzystać z niektórych dóbr i usług, z których jeszcze 10-15 lat temu korzystaliśmy bez problemu, nie posługując się kartą płatniczą. W przypadku, kiedy zepsuła nam się nawigacja, nie potrafimy korzystać z mapy, więc nie dojedziemy na miejsce, a bez dostępu do internetu często nie jesteśmy już w stanie funkcjonować pracując na dzisiejszym rynku pracy.

Wykorzystując cyfrowe technologie, zostawiamy tak zwane „ślady cyfrowe” - informację na nasz temat, na temat naszych upodobań i preferencji, naszego charakteru, temperamentu, różnych świadomych i nieświadomych potrzeb, ślady które mogą być wykorzystane niezgodnie z prawem bez naszej zgody i wiedzy.

W tym tygodniu nasi funkcjonariusze przeprowadzili szereg spotkań profilaktycznych w rożnych grupach wiekowych, począwszy od szkół podstawowych kończąc na spotkaniu z seniorami.

Celem tych spotkań było przybliżenie problematyki niebezpieczeństwa czyhającego w sieci dla każdej grupy wiekowej. Dodatkowo podczas spotkań z młodzieżą poruszono tematykę hejtu i przemocy rówieśniczej, która równie szybko rozwija się w świecie wirtualnym i bez odpowiednio szybkiej reakcji potrafi przenieść się do świata realnego powodując duże zagrożenie.

Podsumowując, hejtowanie w Internecie to nie tylko nieprzyjemne doświadczenie dla ofiar, ale także przestępstwo karane zgodnie z przepisami prawa w Polsce. Każdy użytkownik Internetu powinien przestrzegać zasad dobrego zachowania i szanować prywatność innych osób.

asp. Łukasz Krzemień

Powrót na górę strony