Informacje

Podpisane porozumienie

W dniu 24 kwietnia 2024 roku w siedzibie Muzeum Miasta Zgierza podpisano porozumienie w sprawie upamiętnienia funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej pochodzących ze Zgierza.

W tym roku obchodzimy kolejną rocznicę wielkiej tragedii, która wydarzyła się w Katyniu, Twerze, Charkowie, Kijowie i Mińsku. Przez lata przemilczana zbrodnia, którą przyjęło się nazywać od jednego z miejsc egzekucji, stała się symbolem męczeństwa polskich jeńców, ale też okrucieństwa sowieckiego aparatu represji i wyrachowania rządzących, którzy przez lata powielali kłamstwa dotyczące winnych dokonania mordu na elitach II Rzeczpospolitej.

Ofiarą zbrodni z 1940 roku, poza polską inteligencją, posiadaczami ziemskimi, fabrykantami, wojskowymi i funkcjonariuszami innych formacji mundurowych, padła znaczna część korpusu przedwojennej polskiej policji, co dowodzi roli jaką przypisywano policjantom w funkcjonowaniu niepodległego państwa polskiego. W tym roku, w związku ze 105. rocznicą powstania Policji Państwowej, postanowiono upamiętnić funkcjonariuszy pochodzących z terenu dzisiejszego powiatu zgierskiego, którzy stracili życie na skutek zatwierdzenia przez sowiecką wierchuszkę dokumentu o rozstrzelaniu prawie 22 tys. przedstawicieli polskich elit.

24 kwietnia 2024 roku w obecności Prezydenta Zgierza Pana Przemysława Staniszewskiego podpisano porozumienie między Komendą Powiatową Policji w Zgierzu reprezentowaną przez inspektora Macieja Klepackiego, a Muzeum Miasta Zgierza reprezentowanym przez kustosza Roberta Starzyńskiego oraz Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi reprezentowanym przez Prezesa Jarosława Olbrychowskiego dotyczące upamiętnienia funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej.

Chcąc uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, zwracamy się do Państwa z prośbą o przesyłanie zdjęć i innego rodzaju pamiątek, które przywołują wspomnienia o tragicznie poległych.

 

Kontakt telefoniczny z podkom. Robert Borowski 695 771 789 lub z Muzeum pod nr. 42 716 37 92. Materiały i historie o zgierskich policjantach zbieramy do 15 czerwca 2024 roku. Będziemy wdzięczni za każde udostępnione wspomnienie lub pamiątkę.

Zdjęcia dzięki UM Zgierza

Powrót na górę strony